

McqMate
Q. |
Selling price per unit Rs. 10; Variable cost Rs. 8 per unit; Fixed cost Rs. 20,000; Break-even production in units . |
A. | 10,000. |
B. | 16,300. |
C. | 2,000. |
D. | 2,500. |
Answer» A. 10,000. |
View all MCQs in
Cost and Management Accounting (CMA)