

McqMate
Q. |
If the cost of production of a cake in bakery is `20 per cake which is ultimately sold to the customer after packing and transporting to the retail shops at `25 per cake. The value added is |
A. | `5 |
B. | `20 |
C. | `25 |
D. | `4 |
Answer» A. `5 |
View all MCQs in
Fundamentals of Economics and ManagementNo comments yet