McqMate
| Q. |
A transistor has hie =2kΩ, hoe=25µmhos and hfe=60 with an unbypassed emitter resistor Re=1kΩ. What will be the input resistance and output resistance? |
| A. | 90kΩ and 50kΩ respectively |
| B. | 33kΩ and 45kΩ respectively |
| C. | 6kΩ and 40kΩ respectively |
| D. | 63kΩ and 40kΩ respectively |
| Answer» D. 63kΩ and 40kΩ respectively | |
| Explanation: as the emitter is unbypassed, the input resistance ri=hie+(1+hfe)re | |
View all MCQs in
Electronic Circuits 1No comments yet