Q.

If the fixed costs of a factory producing candles is Rs 20,000, selling price is Rs 30 per dozen candles and variable cost is Rs 1.5 per candle, what is the break-even quantity?

A. 20000
B. 10000
C. 15000
D. 12000
Answer» A. 20000
Explanation: Breakeven quantity is the number of incremental units that the firm needs to sell to cover the cost of a marketing program or other type of investment. It is given by the formula: BEQ = FC / (P-VC)
Where BEQ = Break-even quantity FC = Total fixed costs
P = Average price per unit, and VC = Variable costs per unit,
According to the question, Price per unit = 30/12 = Rs. 2.5
So 20000/ (2.5-1.5) = 20000/1= Rs. 20,000
917
0
Do you find this helpful?
12

View all MCQs in

Economics (GK)

Discussion

No comments yet