McqMate
| Q. |
In a centre tapped full wave rectifier, RL=1KΩ and for diode Rf=10Ω. The primary voltage is 800sinωt with transformer turns ratio=2. The ripple factor will be |
| A. | 54% |
| B. | 48% |
| C. | 26% |
| D. | 81% |
| Answer» B. 48% | |
| Explanation: the ripple factor ϒ= [(irms/iavg)2 – 1]1/2. irms =im / | |
View all MCQs in
Electronic Circuits 1No comments yet